İşsizlik Sigortası Nedir

      Yorum yok İşsizlik Sigortası Nedir
Ek İş Pazarı Evde Ek İş İmkanları

İşsizlik Sigortası Nedir?

İşsizlik sigortası; kendi isteği dışında işini yitirenleri korumaya yönelik olarak devlet tarafından zorunlu tutulan iş akdinin sora ermesiyle karşılaşılabilecek zararları kısmen de olsa önlemeye yönelik sigorta türüdür. Bu sigortaya sahip kimseler kanunda belirtilen şart ve sürelerde işsizlik maaşı alır. Genel sağlık sigortası kapsamında hem kendileri hem de aile fertleri sağlık hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilir. İşsizlik sigortasından yararlanırken geçen süre emeklilik prim gününden sayılmasa da genel sağlık sigortası yönünden herhangi bir prim ödemesi çıkartılmaz.

Kimler İşsizlik Sigortasından Yararlanabilir?

-işçi ve işveren arasında imzalanan hizmet akdiyle sigortalı olarak çalışan işçiler

-SGK kanununun geçici 20. maddesinde bahsi geçen sandıklara üye olan sigortalı çalışanlar işsizlik sigortasından yararlanabilir.

-Yabancı işçiler, çalışma izinlerinin mevcut olması halinde işsizlik maaşı alabilir.

İşsizlik Sigortasında Prim Nasıl Hesaplanır?

İşsizlik sigortasında prim hesaplanırken işçinin almış olduğu brüt maaş üzerinden hesaplama yapılır. İşsizlik Sigortası Fonu’na Sigortalı çalışandan %1, İşverenden %2, Devlet tarafından %1 oranında katkı yapılmaktadır. Ayrıca, İşsizlik Sigortası Fonu’nun açık vermesi halinde devlet güvencesi ile sağlam bir temeli bulunmaktadır.

2018’de en düşük işsizlik maaşı 811 TL olarak belirlenmiştir. İşsizlik maaşının üst sınırı ise 1623 TL olarak düzenlenmiştir.

İşsizlik Sigortasından Yararlanmak İçin Gerekli Süreler Ne Kadardır?

Kendi isteği dışında iş akitleri sona ermiş olanlar;

-Hizmet akdinin feshinden önceki son 120 gün içinde prim ödeyerek sürekli çalışmış ise

-Son 3 yıl içinde en az 600 gün işsizlik sigorta primi ödemiş ise

-İş akdinin sona ermesiyle birlikte en geç 30 gün içinde İŞKUR’a müracaat etmiş olması halinde işsizlik sigortasından faydalanabilir

İşsizlik Sigortası Ödeneği Kaç Ay Ödenir?

İşsizlik Sigortası kapsamında maaş alabilmek için gerekli şartların taşınması dışında İşsizlik Sigorta Primi günleri de büyük öneme sahiptir. 600 gün prim ödemiş olanlara 180 gün, 900 gün prim ödenmişse 240 gün, 1080 gün ve daha fazla prim ödemiş olanlara 300 gün boyunca işsizlik maaşı ödenecektir. Bu haliyle işten çıkartılan bir işçi en az 6 ay en fazla ise 10 ay boyunca işsizlik maaşından faydalanır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir