Home » Genel » Mutluluk

Mutluluk

Mutluluk
Rate this post

Sahi nedir mutluluk dediğin? Tv başında saatlerce oturmak mı? Bilgisayarda oyun oynamak mı? Ya telefonda Facebook, Twitter, İnstagram gezinmek?.. Mutluluğu fakındaysanız bu tür etkinliklerde arıyoruz çoğumuz. Ama mutluluk buralarda değil. Bunlar ise boşa geçen vakitler. Hem de tekrar gelmeyecek olan… Mutluluk nerde biliyor musunuz?.. Secdede.. Hani abdestini alıp da geçiyorsun ya Rabb’inin huzuruna.. Orda işte mutluluk.. Kıyamda.. Rükuda.. O’na harcanan vakitler senin mutlulukların.. Hani ayet-i kerimeyi hatırla! “Kalpler yalnızca O’nu anmakla mutmain olur.” Yani tatmin olmaz başka şeylerle. Peki ya bizdeki bu çaba niye? Bu koşturmaca.. Hep dünya, hep dünya.. “Ya hiç mi dünya için çalışmıcaz?” diye düşünüyorsun ya.. Zaten içimiz dışımız dünya olmamış mı?..  Zaten gayet de zaman harcamıyor muyuz dünyaya? Bir hengameye doğru gidiyoruz bakalım. Hayr ola…

Mutluluk bazen, yerdeki bir taşı arabaya gelmesin diye kaldırmakta.. Mutluluk, ağlayan çocuğun gözyaşlarını silmekte.. Mutluluk, ters dönmüş ve çırpınan bir böceği geri çevirmekte.. Mutluluk, yetim başını sıvazlamakta.. Mutluluk, fakire yardım etmekte.. Evet, yardım etmekte mutluluk.. Bir nevî başkasını mutlu etmekte belki de.. Mutluluk, gözü yükseklerde olmamakta.. Aza kanaat etmekte bir nevî.. Hep daha fazlası, hep daha da fazlası derken bunun sonu gelmez bir türlü.

Mutluluk sizce nedir peki? Bir düşünün bakalım.. Sizin mutluluğunuz da buralarda mı? Yoksa siz daha farklı bir mutluluk mu hayal ediyorsunuz? Ama nasıl bir mutluluk hayal ederseniz edin, kaçamayacağınız bir gerçek var. Ölüm… Bunun idrakine varıp ona göre hareket etmemiz gerekir. Belki gülen yüzümüz ölüm deyince bir an solacak ama, ölümü sık sık hatırlamamız gerekiyor. Düşünsenize şu 3 günlük dünya.. Kalp kırmaya değer mi hiç..? Neden kalp kırıyoruz ki? Sonra vicdanımız rahat olabiliyor mu? Sonradan keşke dememek için baştan adımımızı ona göre atmamız gerekmez mi? Son pişmanlık fayda vermez. Mutluluk demişken, hani o yalancı gülüşlerden bahsetmiyoruz. Bazı altın günlerindeki o yapmacık, kıskanan ama belli etmemeye çalışan ve aslında içi içini yiyen kadınların yüzlerindeki sahte gülüşte değil mutluluk. Mutluluk belki bir akşam çayında..

Bir önceki yazımız olan Sağlık Önemli! başlıklı makalemizde SaAYlA�k hakkında bilgiler verilmektedir.

Ek İş Pazarı - Evde Ek İş - Evlere Ek İş - EK İŞ