Home » Genel » Sizce neden kitap okumuyoruz?

Sizce neden kitap okumuyoruz?

Sizce neden kitap okumuyoruz?
Rate this post

Ee o kadar telefonumuz, bilgisayarımız, televizyonumuz varken kitap okuyacak değildik ya değil mi?! Sahi teknolojinin açtığı yaraların da etkisi var bence bu kitap serüvenine katılamamamızda. Örnek mi verelim? Mesela bir bilgiye ihtiyacımız var diyelim. Onu oturup da ansiklopediden bakma olayı kalktı artık. Ansiklopediler artık evimizdeki kitaplıklara yapışık bir şekilde yaşamak durumundalar. Elimizin altında internet denen bir şey var artık. Bir tıkla dünya avcumuzun içinde. Napalım, teknolojiyi kullanmayalım mı? Kolaylık sağlıyor illaki. Ama kitaplardan da uzaklaşıldı iyice. Okumuyoruz.. Eriniyo muyuz ne? Şimdi kim kitabı açacak da okuyacak? Hele o kalın kitapları.. Hiç başlamayayım en iyisi, çünkü bitiremem. Yok mu bu düşüncemiz?

Okumamız gereken kitapların en başında hiç şüphesiz Kur-an’ı Kerim geliyor. Yani kutsal kitabımız. Günde kaç sayfa okuyoruz? Yoksa raflarda tozlanıyorlar mı? Bize bunların hesabı sorulmaz mı? Hadi bir çaba gösterelim okumaya. Her gün birkaç sayfa da olsa.. Hatim etmeye çalışalım.Artık hatim etme hedefi koyalım kendimize. Çabalarımızı, gücümüzü hep bu tür şeylere harcayalım. Ama biz napıyoruz? Tam tersi. Saçma sapan şeylerle vakit öldürüyoruz. Sonra bir de bakıyoruz ki gün bitmiş. E böyle böyle devam ederse zaten bizim günümüzde bereket olur mu hiç? Ama yok tvdeki diziler daha çok kendisine çeker olmuş bizi farkında mısınız?

Elin ateisti bile bizden daha fazla Kuran okuyorsa, bizden daha çok Kuran ile ilgileniyorsa durumumuzun ne kadar vahim olduğunu siz düşünün artık.. Tabii ki onlar yalanlamak için araştırıyorlar o ayrı mesele.. Ama hak din İslamdır. Yani hiçbir zaman haklı çıkmayacaklar, çıkamayacaklar. Ama bizim onlardan çok daha fazla Kur-an’ı Kerim’e hakim olmamız gerekmez mi? Aksi taktirde bilgimizin olmadığı bir konuda nasıl savunma yapacağız? Nasıl anlatacağız onlara İslamı? Onlara yenik mi düşeceğiz yoksa? (Allah korusun..) Bakın aklımızı çelmeye çalışabilirler. Amaçları o zaten. Kesinlikle fırsat vermeyin. Sağlam durmak zorundayız. Donanımlı olmamız lazım. Bir savaşa giderken tüfekte ne kadar mermi, o kadar kâr değil mi? Sakın bu İslam davasından, davamızdan vazgeçmeyelim..

Bir önceki yazımız olan Mutluluk başlıklı makalemizde Mutluluk hakkında bilgiler verilmektedir.

,
Ek İş Pazarı - Evde Ek İş - Evlere Ek İş - EK İŞ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*

AntiSpam|Robot Kontrolü: